190g crème fraîche (tučné zakysané smetany)
250g nízkotučného tvarohu ve vaničce
150ml plnotučného mléka
250ml smetany na šlehání (ideálně 40%)
110g cukru krupice
5 lžic medu
Zmrzlinu dělám ve výrobníku zmrzliny. Vlastně je to zařízení, které vám pomůže rychle zmrazit směs a přitom ji promíchávat, což je důležité kvůli struktuře či rovnoměrné konzistenci. Můžete tedy zmrzlinu dělat i bez výrobníku (bez zmrzlinovače), ale pak byste měli směs při mražení v mrazáku několikrát promíchat.
Pokud máte výrobník zmrzliny, nezapomeňte si den před plánovanou výrobou zmrzliny vnitřní nádobu dát do mrazáku, aby se co nejvíce nachladila.
Další věc, kterou byste si měli připravit, je zásoba ledu. Pro rychlé zchlazení směsi si připravte mísu se studenou vodou a velkým množstvím ledu (velikost volte tak, aby vám do ní hezky pasoval hrnec, ve kterém budete vařit mléčnou směs – aby držel bezpečně a nepotopil se).
Smíchejte nebo lehce prošlehejte zakysanou smetanu s tvarohem dohladka a dejte stranou. Do hrnce dejte mléko, smetanu, cukr a dvě lžíce medu a přiveďte k varu. Vařte zlehka cca 3 minuty. Odstavte ze sporáku, vmíchejte zbylý med a hrnec dejte do ledové lázně, aby se co nejrychleji ochladila. Můžete samozřejmě použít lednici nebo mrazák, ale v každém případě se snažte, aby směs chladla co nejrychleji (jinak hrozí množení škodlivých mikroorganizmů).
Po několika minutách (směs už není horká, ale vlažná) vmíchejte tvarohovou směs.
Nechte vychladit až na cca 8 – 5˚C (zhruba teplota, co máte v lednici).
Následně směs zamrazte buď v mrazáku s několikerým promícháním nebo podle návodu výrobníku zmrzliny, který máte k dispozici. Většinou se do výrobníku vloží namražená vnitřní nádoba, výrobník se jednoduše zapne, směs se do něj nalije a po 20 minutách je zmrzlina hotová.
Jakmile máte hotovo, směs je ze zmrzlinovače ještě stále dostatečně tekutá na to, abyste ji např. nalili i do nanukových formiček a zbytek zmrzlinové směsi uložili do nádoby do mrazáku.
Nanuky
Pokud jste část směsi nechali zmrazit v nanukových formičkách, nechte je dobře zatuhnout (ideálně 24 hodin). Připravte si polevu:
250g hořké čokolády
30g olivového oleje
Obojí vložte do misky a nechte rozpustit nad vodní lázní, ale nezahřívejte moc. Jakmile je směs hladká, zchlaďte ji mícháním na cca 35˚C (nemáte-li teploměr, pak teplotu odhadněte – měla by být teplejší než pokojová teplota, zhruba jako teplota těla).
Pokud chcete dosáhnout duhového dvoubarevného efektu, připravte si menší množství bílé čokolády a olivového oleje ve stejném poměru a postupujte stejně.
Polevu si dejte do vyšší užší nádoby (já používám nádobu od tyčového mixéru). Pokud máte připravenu i bílou polevu, nalijte několik lžic na povrch hořké čokolády.
Nanuky vyjměte z formiček a postupně je ponořte do polevy. Po vytažení nanuk držte svisle chvíli v ruce. Jeho teplota zajistí, že poleva téměř okamžitě ztuhne natolik, aby netekla. Nanuk položte na připravený kousek pečícího papíru nebo silikonovou podložku a vraťte do mrazáku.
Polevy musíte mít dostatek natolik, aby do ní šly nanuky ponořit. Proto vám zřejmě nějaká zbyde. Uložte ji do nádoby s víkem na další použití. V lednici vám vydrží určitě 2 týdny (zřejmě i déle, ale to nemám vyzkoušeno).