Odpalované těsto
*135g vody
*120g plnotučného mléka
*100g másla
*15g cukru krupice
*4g soli
*215g hladké mouky
*250 – 275g vajec (cca 5 M kusů).
V hrnci smíchejte vodu, mléko, máslo, cukr a sůl a přiveďte k varu. Odstavte a vmíchejte mouku. Vraťte na plotýnku a na slabším až středním stupni míchejte asi 2-3 minuty, až je těsto hladké a kompaktní a na dně hrnce je přichycený bílý povlak.
Přesuňte do mísy od robota a s plochým nástavcem míchejte na nižší otáčky několik minut. Pak po jednom vmíchejte vejce. Výsledné těsto má krémovou konzistenci. Potřebujeme, aby na plechu drželo tvar – proto s posledním vajíčkem opatrně, sledujte, jak těsto vypadá po 4. vejci a případně přidejte už jen část prošlehaného 5. vajíčka. Naopak, pokud by bylo těsto moc husté, klidně dořeďte trochou vody (nemáte-li v záloze nějaké nespotřebované vyklepnuté vajíčko).
Přikryjte těsto potravinovou fólií, aby neoschlo (musí se dotýkat povrchu) a nechte zcela vychladnout.
Maková křupavá vrstva:
*50g hladké mouky
*14 g celého máku
*65g krupicového cukru
*50g másla (studeného)
Smíchejte rychle v misce rukama a dejte na 10 minut do lednice. Pak mezi dvěma pečícími papíry vyválejte placku o tloušťce 2-3 mm, vykrájejte kolečka o průměru 4 cm (jen je vykrojte, neoddělujte z těsta) a dejte znovu do lednice.
Odpalované těsto dejte do sáčku s kulatou zdobící špičkou (0,8- 1 cm) a na pečící papír stříkejte tvar piškotů o průměru 4 cm (pomozte si předkreslenými kolečky s dostatečným, aspoň 3 cm rozestupem). Navrch každého položte vykrojené makové kolečko.
Vložte do trouby vyhřáté na 230˚ (horní dolní ohřev) a hned snižte teplotu na 190 stupňů. Pečte cca 15 minut a pak teplotu stáhněte na 170 stupňů a dopečte dozlatova (cca 15-18 minut). Troubu v průběhu pečení neotvírejte. Je opravdu důležité, aby se z větrníčků dostala vlhkost, tedy sledujte barvu větrníčků a nechte je tam dostatečně dlouho (musí být dozlatova, ne příliš světlé). Lepší je po otevření trouby nechat větrníčky dosušit ještě v otevřené troubě. Pokud je totiž vyndáte příliš brzy, splasknou vám.
Větrníčků je cca o třetinu více než náplně. Můžete si prázdné vychladlé korpusy zamrazit nebo nechat na druhý den a naplnit je znovu (např. větrník s jogurtem a ovocem je super snídaně). Já dělám vždy toto množství, protože prázdné korpusy u nás doma nikdy nezůstanou nevyužité (tedy ani je nestihnu naplnit, ani zamrazit, děti je prostě sní jen tak).
Rybízový diplomat krém
Svařte společně 350g mraženého rybízu a 150 g vody. Propasírujte přes sítko a získáte cca 400 g hladkého rybízového pyré.
Přidejte 100g vody a 70g cassisu, 2 vanilkové cukry, 50g vanilkového pudinkového prášku, 80g krupicového cukru a šťávu z ½ citronu. Po chvilce vmíchejte 40 g másla.
Za stálého míchání znovu přiveďte k varu a nechte 2 -3 minuty provařit. Odstavte, přikryjte povrch potravinovou folií a dejte vychladit.
Následně prošlehejte a stěrkou vmíchejte 250g ušlehané 40% smetany ke šlehání.
Želé ze švestek a borůvek
V rendlíku povařte cca 10 švestek nakrájených na drobné kousky spolu se 100g borůvek a 1 vanilkovým cukrem a šťávou z ½ citronu.
Namočte 1 plátek želatiny a změklý a vyždímaný jej vmíchejte do teplé ovocné směsi. Nechte zcela vychladnout v lednici.
Sestavení:
Seřízněte špičku korpusů větrníků. Na dno dejte švestkovo-borůvkové želé a na něj zdobícím sáčkem s řezanou špičkou naneste rybízový krém. Přiklopte špičkou větrníku a je hotovo.