Čím dál tím víc se pro mě stává práce s čokoládou nezbytným relaxačním procesem. Když jsme byly malé, náš táta trávil hodiny a hodiny ve své pracovně při výrobě železničních modelů. Byl neuvěřitelně precizní a když se nám ho podařilo přesvědčit, nechal nás na krátké koleji vyzkoušet, jak mašinky a vagónky jezdí (ale moc sahat jsme na ně nesměly 😊). V pokoji to vonělo lepidlem, ředidlem a barvami a z magneťáku se linuly tóny Olympic, Blue Effect, Iron Maiden, Deep Purple a jiných rockových pokladů, ke kterým se dostal, ani nevím jak, nebo Hany Hegerové. Přestože tenkrát se mi nic z toho nelíbilo (až na Olympic), teď poslouchám to samé (až na Olympic).
Tenkrát jsem nechápala jeho zaujetí, se kterým trávil hodiny a hodiny mravenčí prací při výrobě miniaturních komponent, navíc když výsledek se dostavil až po desítkách hodin práce (trpělivost nebyla tehdy mojí silnou stránkou).
Nedávno jsem si na to vzpomněla a uvědomila jsem si, že jsem na tom teď vlastně úplně stejně. Jsem schopna se v 7 hodin večer rozhodnout, že musím vyzkoušet novou formu na pralinky, speciální náplňovou ganache, která mě zrovna napadla nebo mi už delší dobou vrtala v hlavě, nebo si vsugeruju, že druhý den nutně potřebuji dát někomu pralinky nebo čokoládu jen tak pro radost nebo jako poděkování. A nic mě v tu chvíli nezastaví. A mezi večeří, koupáním, pohádkou se tvářím, že odbíhám jen tak a nenápadně dělám jednotlivé kroky. Vtipné je, že si vždycky (kolem 11. hodiny večer) řeknu, že ty pralinky zavřu až druhý den a pak mi to nedá a stejně to dodělám ještě ten den.
Loni jsem si vymyslela, že naší Anetce udělám k narozeninám dort s dinosauřím vajíčkem (já vím, nic originálního, ale ona má prostě ráda dinosaury). Objednala jsem si polykarbonátovou formu na obří vajíčko a těšila se. Jenže forma nedorazila včas, takže Anetka měla na dortu obří kouli (fotky dortu jsou v našem feedu na instagramu) a na formu se pak prášilo až do letošního března.
A jak na čokoládové vajíčko? Postup je strašně jednoduchý. Tak jako u tabulkové čokolády, tak i tady platí, že vytvořit vajíčko je jednodušší než výroba plněných pralinek.
- Temperujete zvolenou čokoládu (postup temperování jsme popsaly zde: https://undercakepressure.cz/vyroba-tabulkove-cokolady/
- Nalijete čokoládu nejdřív do jedné poloviny vajíčka tak, aby zaplnila zhruba třetinu až polovinu vajíčkového důlku, a krouživým pohybem s celou formou čokoládu rozléváte po celém vnitřním povrchu skořápky až k okraji. Když se vám trocha čokolády vylije ven, nic se neděje, stěrkou pak formu stejně budete začišťovat. Při krouživém rozlívání (dejte tomu cca 2 minuty) vám temperovaná čokoláda ulpívá na stěnách a hezky formu zakryje.
- Posledním krokem je otočení formy dnem vzhůru, aby vytekla přebytečná čokoláda ven (na několik vteřin).
- Kartou potom formu začistěte.
- Opakujte stejný postup i na druhé polovině vajíčka.
Jakmile máte čokoládu v obou polovinách a formu začištěnou, připravte si na kuchyňské prkýnko (větší, než je forma) pečící papír a formu otočte dnem vzhůru a položte na papír (čokoláda vám nebude stékat na dno skořápky a zajistí to, že se rovnoměrně posune po stěnách směrem k hraně formy). Vložte na několik minut do lednice. Kontrolujte formu a ještě než bude čokoláda zatuhlá, formu otočte dnem dolů a znovu začistěte kartou formu. A vraťte do lednice (dnem dolů) a nechte zcela zatuhnout.
Jakmile je čokoláda zatuhlá (cca 20 – 30 minut), formu vyndejte a nechte chvíli v pokojové teplotě. Po několika minutách můžete zblízka vidět, jak se čokoláda smrštila a odchlípla se od formy. Skořápku můžete jemně prsty vyndat z formy.
Slepení dvou polovin do jednoho celku je jednoduché. Na plotýnce si nahřejte prázdný hrnec (stačí, aby byl teplý, ne horký). Vezměte si bavlněné nebo gumové rukavice, abyste zabránili otiskům prstů na čokoládě (a také pokud možno eliminovali teplo z rukou při dotyku s čokoládou). Otočte hrnec dnem vzhůru a nahřejte o něj hrany obou polovin (čokoláda se na hranách začne rozpouštět). Rychle je přiložte k sobě a vyčkejte, až se zacelí (jestli máte mrazící sprej, může Vám pomoci, jinak musíte prostě chvíli vajíčko držet).
A vajíčko je hotové.
Toto byl popis základního postupu. Vajíčko můžete samozřejmě vylepšit tím, že do formy něco nakreslíte barevným kakaovým máslem, použijete barevný prach nebo si obarvíte bílou čokoládu (já jsem použila k obarvení prach z lyofilizovaného dračího ovoce ze @svetplodu). Pak musíte pamatovat na to, že jednotlivé vrstvy děláte postupně a vždy je musíte nechat zcela zatuhnout, než budete pokračovat s další vrstvou. Fotky z postupu jednotlivých kroků můžete vidět na našem instagramu ve výběrech ze stories pod názvem Čoko vejce (místo vejce je tam obrázek).
Vajíčka na fotkách jsou pak ještě vylepšená tím, že jsou dvojitá. Na základní vrstvu zatuhlé čokolády jsem nanesla oříškovou pastu (opět ze @svetplodu / www.svetplodu.cz ) smíchanou s nasekanými oříšky a máslovým karamelem (hotový produkt, který @svetplodu prodává). Štětcem jsem směs nanesla po celém vnitřním povrchu čokolády (nechala jsem volných několik milimetrů od hrany kvůli bezproblémovému spojení skořápek) a dala do mrazáku. Mezitím jsem si rozehřála na pracovní teplotu zbytek temperované čokolády, kterou jsem pak na zatuhlou ořechovou pastu štětcem nanesla. Je důležité, aby čokoláda pokryla celý povrch, protože ořechová pasta je tekutá a nezakrytá by dělala ve vajíčku neplechu.
Nechala jsem v lednici zatuhnout a pak teprve skořápky vyndala z formy a spojila postupem uvedeným výše.
Množství čokolády záleží samozřejmě na velikosti vajíčkové formy. Já jsem temperovala cca 180g hořké čokolády.